Spichlerz Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie otwiera się na nowe pomysły – i wraz ze Stowarzyszeniem Tratwa realizuje program „Pracownia Działań Animacyjnych”, dzięki któremu mieszkańcy Olsztyna z odbiorców wydarzeń stają się ich twórcami. „Ten projekt realizujemy z mieszkańcami Olsztyna, którzy byli chętni, żeby podzielić się swoją pasją i umiejętnościami z innymi mieszkańcami i dzięki temu sami doświadczyć animacji społeczno-kulturalnej w praktyce” - wyjaśnia ideę projektu Marek Markus Ruczko z działu animacji kulturalnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.
Dzięki seminariom i warsztatom realizowanym od listopada 2016 roku udało się wypracować kilka nowatorskich pomysłów na zajęcia dla całych rodzin. „Jestem studentką trzeciego roku na wychowaniu plastycznym na UWM i zajmuję się malarstwem i rysunkiem. Chcę zaproponować połączenie aktywności fizycznej i artystycznej, prowadzę działanie związane z tym, że wyjeżdżamy na jednodniowe wycieczki rowerowe i tam szkicujemy elementy architektury lub inne, które zainteresują uczestników” - opowiada o swoim pomyśle Marta Derbin, uczestniczka programu „Pracownia działań animacyjnych”.
Wśród propozycji jest też gratka dla miłośników rozmów o przeszłości. „Zajmuję się historią mówioną i warsztaty, które będą miały swoją kontynuację, będą dotyczyć relacji tak zwanych świadków historii, czyli najstarszych mieszkańców Olsztyna. Uczestnicy dowiedzą się, jak nagrywać te rozmowy, opracowywać, archiwizować i mam nadzieję, że postaną małe archiwa rodzinne” - mówi Anna Maciąg, kolejna z uczestniczek „Pracowni działań animacyjnych”.
Nowe propozycje będą realizowane od kwietnia. A więcej informacji o ofercie Spichlerza Miejskiego Ośrodka Kultury można znaleźć w Internecie: www.mok.olsztyn.pl.