WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU OLSZTYŃSKIEGO

Interdyscyplinarna współpraca medyków i muzyków

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Muzycy i medycy z całej Polski, ciekawe wykłady i warsztaty, a przede wszystkim spotkania i interdyscyplinarna dyskusja – w Lidzbarku Warmińskim odbyła się pierwsza konferencja łącząca świat muzyki i medycyny.

Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Pierwsza Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Trakt Głosowy”, konferencja interdyscyplinarna, na której dzisiaj gościmy w Lidzbarku Warmińskim. Skąd wziął się pomysł organizacji takiego wydarzenia?

Dr hab. Hanna Zajączkiewicz, prof. UWM, kierownik katedry i kliniki otolaryngologii, chorób głowy i szyi UWM: Z racji moich zainteresowań i wykształcenia, jestem lekarzem i jestem śpiewaczką, i po studiach wokalnych, i po studiach medycznych. Gdzieś w pewnym momencie spotkałam na swojej drodze księdza profesora Zdzisława Madeja, który jest kierownikiem Katedry Wokalistyki w Krakowie i nasze zainteresowania z zakresu anatomii, fizjologii, patologii głosu na tyle były ciekawe, żeby spróbować znaleźć wspólny mianownik również w pracy zawodowej. Powstał Międzynarodowy Kurs Mistrzowski, również w Lidzbarku Warmińskim, w którym od dwóch lat staramy się kształcić adeptów sztuki wokalnej i tutaj zrodził się pomysł, aby postarać się połączyć zarówno Kurs Mistrzowski, jak i właśnie konferencję dotyczącą głosu, czyli połączyć tą interdyscyplinarność medyczną, muzyczną, pedagogiczną.

Czy trudne było zorganizowanie tego typu wydarzenia, bo to z pozoru są dwa zupełnie różne światy, z jednej strony to jest świat muzyki, świat nauki o muzyce, z drugiej strony to jest świat medycyny. Czy one się w jakiś sposób przenikają?

Odpowiadając na pierwszy człon pytania, tak, oczywiście jest to trudne, ale jeżeli mamy jakąś pasję i dookoła przede wszystkim ludzi, którzy chcą w tym pomóc, to jest zdecydowanie łatwiej. Ja tu chciałam bardzo serdecznie podziękować Warmińsko-Mazurskiej Izbie Lekarskiej, pani prezes Annie Lelli, która absolutnie wsparła to wydarzenie, tę inicjatywę, szpitalowi USK, dyrekcji szpitala, całej Katedrze Otolaryngologii Chorób Głowy i Szyi, którzy również ogromnie wsparli to wydarzenie, ale również miejsce, w którym jesteśmy, czyli Lidzbark Warmiński na czele z panem burmistrzem, który wspiera mnie od wielu lat. To są wszystko miejsca, dzięki którym można było rozwijać skrzydła i to staramy się robić.

Każda konferencja ma swoje cele, ma coś, co powinna zmienić i co zmieni w przyszłości. Co zmieni ta konferencja?

Ja mam nadzieję, że przynajmniej zacznie się dyskusja interdyscyplinarna na temat traktu głosowego, tak to bym podsumowała.

Bardzo dziękuję za rozmowę.