WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU OLSZTYŃSKIEGO

Pamięć o rzemiośle

IZBA RZEMIOSŁA
77 lat tradycji rzemiosła na Warmii i Mazurach – właśnie to stało się inspiracją do stworzenia Izby Pamięci w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Olsztynie.

Warmińsko-Mazurska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Olsztynie działa od 1945 roku. 77 lat tradycji, pracy i sukcesów znalazło swoje miejsce w nowo otwartej Izbie Pamięci, w której zgromadzono pamiątki opowiadające historię rzemiosła na Warmii i Mazurach. „Historię buduje się bardzo długo, przez pokolenia, chcielibyśmy, aby umieścić w jednym miejscu, żeby te statuetki, te wyróżnienia pokoleniowe nie były porozstawiane po szafach, po półkach, gabinetach, tylko żeby miały swoje godne miejsce” – mówi Adam Przybysz, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Na otwarciu Izby Pamięci nie mogło zabraknąć współtwórców i osób ściśle związanych z Warmińsko-Mazurską Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Wśród nich był jej wieloletni wiceprezes, Jan Szynaka. „Zakładam, że odnajdziemy siebie, trochę naszych wspomnień, naszych marzeń, które wtedy mieliśmy, a dzisiaj będziemy porównywać, czy to, o czym żeśmy marzyli, czy żeśmy zrealizowali” – mówi Jan Szynaka.

Izbę Pamięci poświęcił abp Józef Górzyński, który podkreślił, że rzemiosło to jedna z najstarszych tradycji, towarzysząca ludzkości od początku jej istnienia. „To bez wątpienia jeden ze śladów naszej tożsamości. Myślę, że środowisko rzemiosła ma właśnie takie pragnienie, żeby tę swoją tożsamość opisać w znakach, temu służą właśnie Izby Pamięci i to jest coś, co potem pozwala nie tylko zrozumieć, kim jesteśmy, ale także wyciągać te najlepsze tradycje na przyszłość” – mówi abp Górzyński.

W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych władz oraz zaproszeni goście. „Ludzie pracują na to, żeby młode pokolenia wchodziły w to nowe życie, ale to nowe pokolenie musi pamiętać o tych, którzy budowali rzemiosło na Warmii i Mazurach przez wiele lat po wojnie, od 1945 roku. Bardzo się cieszę, ze zarząd, pan prezes zdecydował się na stworzenie takiej Izby Pamięci” – mówi starosta olsztyński Andrzej Abako. „Nie ma kwestii, nie ma zdarzeń bezimiennych, za tym stoją ludzie, mają swoje przemyślenia, decyzje, no i one owocują historycznie, więc ważne, żeby w takim obszarze, jakim jest rzemiosło, przedsiębiorczość, mieć pamięć o swoich przewodniczących, prezesach, o współtwórcach tego rozwoju, który niewątpliwie ma miejsce” – dodaje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. „Polscy rzemieślnicy i twórcy polskiego rzemiosła to są prekursorzy polskiej przedsiębiorczości i pewnie, że to ważne, trzeba pamiętać o tych ludziach, którzy tu tą przedsiębiorczość, to biznesowe myślenie na Warmii i Mazurach rozwijali, tworzyli. Jesteśmy winni im tą pamięć” – podkreśla wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski.