WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU OLSZTYŃSKIEGO

7. urodziny Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury

PORT LOTNICZY OLSZTYN-MAZURY W SZYMANACH
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach obchodzi 7. urodziny.

20 stycznia 2016 roku – to data oficjalnego otwarcia Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach koło Szczytna, które zakończyło trwającą ponad dwa lata budowę. „Chcieliśmy, aby region miał to przysłowiowe okno na świat. Wiąże się to nie tylko z walorami odwiedzania naszego regionu, ale przede wszystkim z możliwością zainteresowania inwestorów regionem. Decyzja niełatwa, ale bardzo ważna. Dzisiaj jesteśmy w pierwszej lidze regionów europejskich, które mają kontakt ze światem, nie tylko ten liniowy, ale też ten czarterowy, zawsze możliwy” – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Od stycznia 2016 roku lotnisko odprawiło ponad 650 tysięcy pasażerów, a w siatce połączeń znalazło się 14 kierunków. W tej chwili pasażerowie mogą korzystać z lotów do Krakowa, Dortmundu i Londynu, a już od 26 marca – wraz z wejściem w życie rozkładu letniego – dodatkowo z sezonowych połączeń do Krakowa i Wrocławia. „Lotnisko jest na najwyższym poziomie jakości, bezpieczeństwa. Cieszy fakt, że w przyszłej perspektywie unijnej uzyskaliśmy zgodę na dalsze inwestowanie w bezpieczeństwo lotniska” – podkreśla marszałek Brzezin.

Największym wyzwaniem w ostatnich latach była pandemia koronawirusa, która wymusiła zmiany organizacyjne w porcie i znacząco wpłynęła na zainteresowanie lotami na całym świecie. „Euro Control, czyli taka europejska organizacja, która bada rynek lotniczy, ostatnio przesunęła jednak moment, kiedy wszyscy osiągniemy poziom ruchu z 2019 roku na 2025 rok” – przyznaje Wiktor Wójcik, prezes portu Olsztyn-Mazury. Perspektywy są jednak dobre. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury inwestuje w modernizację infrastruktury i przyciąga inwestorów na tereny w swoim najbliższym sąsiedztwie. „Dostaliśmy zgodę na rozwój strefy gospodarczej wokół lotniska. To jest 100 hektarów, które, mam nadzieję, zmieni nie tylko oblicze tego subregionu, ale również całego regionu Warmii i Mazur” – mówi Gustaw Marek Brzezin.

Port to już nie tylko przewozy pasażerskie. „Budujemy konsekwentnie ten ruch transportu pasażerskiego, natomiast skupiamy się mocno na ruchu towarowym, który zaczyna u nas świetnie chodzić. Przedsiębiorcy, którzy dotychczas nie mieli tej możliwości wysyłania swoich towarów transportem lotniczym, odkryli, że to może być opłacalne” – mówi Wiktor Wójcik.

Lotnisko Olsztyn-Mazury to jedyny międzynarodowy port lotniczy w Polsce północno-wschodniej, więc nie jest lotniskiem pierwszego wyboru jedynie dla mieszkańców Warmii i Mazur. Z jego usług korzystają również pasażerowie na przykład z północnej części Podlasia.