Susz to niewielkie, 5-tysięczne miasto położone w powiecie iławskim. To wyjątkowe miejsce na 3 dni w roku zamyka swoje ulice i staje się polską stolicą triathlonu. Doskonałe warunki oraz atmosfera sprawiają, że co roku przyjeżdżają tu setki zawodników.
Za nami już 32. edycja Susz Triathlon. Pierwsze zawody odbyły się w 1991 roku, co sprawia że suskie zmagania są najstarszą regularnie organizowaną imprezą triathlonową w Polsce. „Przez te 30 ponad lat wypracowaliśmy pewną markę. Mamy dobrą organizację. Dobrze przygotowane. Zawodnicy przyjeżdżają. W tym roku przyjechało około 1400 zawodników, to już o czymś mówi, także jesteśmy zadowoleni” – podkreśla Krzysztof Pietrzykowski, burmistrz Susza. „Ludzie pokazują, że potrafią to zrobić. Ja jestem zafascynowany tym, że spotkamy 18-latka, który jest naprawdę w gazie i takiego 60-, 70-latka, który to robi. Są to zawody według mnie na bardzo wysokim poziomie” – dodaje Jarosław Piechotka, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Suszu.
Sportowcy w tym roku zmagali się w takich kategoriach jak: Mistrzostwa Polski w Aquathlonie, Mistrzostwa Polski w średnim dystansie oraz Puchar i Mistrzostwa Polski w sprincie dla amatorów i elity. To nie lada wyzwanie, ponieważ średni dystans wiąże się z pokonaniem 1900 metrów w wodzie, 90 km na rowerze i 21 km biegu. Sprint oznacza z kolei 750 metrów w wodzie, 21 km na rowerze i 5 km biegania.
Udział w suskim triathlonie to nie tylko doskonała okazja na sprawdzenie swoich możliwości, ale dzięki panującej tam atmosferze, przede wszystkim świetna zabawa. Triathlon w Suszu to wieloletnia tradycja i obowiązkowy punkt na mapie dla każdego zawodnika. Aby uczcić ponad 30-letnią historię zawodów, w 2022 roku odsłonięto jedyny w Polsce pomnik triathlonisty. W tym roku zainaugurowano Aleję Sław Suskiego Triathlonu. Jednymi z wyróżnionych zostali Jolanta i Dariusz Kondrat, którzy wygrali w pierwszej edycji zawodów.
Po uroczystej dekoracji zawodników, na wszystkich przybyłych gości czekały koncerty zespołu OKO oraz Organka.